MUDr. Jan Cimický, CSc.

kategorie.zde:

Narodil se 23. února 1948 v Praze. Roku 1972 dokončil studia na Fakultě všeobecného lékařství University Karlovy v Praze, o pět let později obhájil doktorát na universitě v Paříži a stal se jejím zahraničním asistentem, v roce 1983 pak obhájil kandidátskou práci na lékařské fakultě v Praze.

Po promoci, od roku 1972 působil v Psychiatrické léčebně v Bohnicích, od roku 1981 do roku 1996 jako primář. V témže roce otevřel Centrum duševní pohody Modrá laguna, kde působí dodnes.

Odborně se věnuje především psychiatrické rehabilitaci, relaxačním technikám a od roku 1987 používá v terapii i akupunkturu ( absolvent jednoho z prvních kurzu MUDr. Barešové). Z lékařské praxe psychiatra čerpají jeho četné prozaické příběhy, nejednou motivované detektivní zápletkou, mimo jiné Případy doktora Dvořáka , Klíč k pachateli, Křižovatky, 2 x v Paříži, Anonym, Vražda na ostrově a další.

Za romány „Dívka z přehrady“, „Oddychový čas“ a „Vražedná past“ mu byly uděleny Ceny Jiřího Marka. Je čestným předsedou České sekce Světové asociace autorů detektivní literatury. Příběh Klíč k pachateli vyšel ve francouzském překladu v nakladatelství Miroire v Lille a tři z jeho novel se staly podkladem televizních inscenací. Velkou čtenářskou pozornost vzbudily mimo jiné romány Oběti života, Útěk do klece, Cizí světy, Mansarda v podkroví či Srdce a skalpel. Zájem čtenářů vzbudil cestopis po Číně Nefritový drak a biografická sága o osudech jeho předků Nekonečná pouť.Román „Jeřabiny z Hangzhou“ vyšly v Číně. Na jeho autorském kontě je v současné době stovka prozaických knih a řada populárních odborných publikací. Posluchači rozhlasu ho znají z řady pravidelných pořadů, především noční Mikrofórum, dříve i Rádio na polštář, diváci televize si vzpomínají na poradnu Co mám dělat, když…

Z francouzštiny přeložil řadu próz a hlavně divadelních her (Annouilh,Thomas, Giudicelli, Romains, které jsou v realisovány různými divadelními soubory. Z francouzské poezie překládal především Préverta, Marcenaca a Géraldyho. Jeho vlastní verše vyšly v pěti sbírkách (Psychoterapie slov, Stopami dláždění, Lásko šílená, Rákosová flétna a Pro tebe, má lásko…)

Jan Cimický také vydal několik psychiatricky zaměřených publikací pro širokou veřejnost (Neznáme my se odněkud, Našinec v ohrožení, Psychiatr v kapse a Minimum o stresu ), poutavě zpracoval i napínavé líčení literatury faktu (Atentáty na de Gaulla) a vydal i půvabnou knížku vzpomínání na klukovská léta (Jak se z básníka stává psychiatr a naopak ).Velký úspěch slavily jeho relaxační kazety, které vydal s Daliborem Jandou (Harmonie zvěrokruhu a Keltský rok), za něž získal dvě „ Zlaté desky“ i spolupráce s Pavlem Drešerem ( Relaxace I-IV).