Mgr. Alena Kumstýřová, autorka a zakladatelka projektu, dramaturgyně a moderátorka

kategorie.zde:

 • Náš tým
 • Mgr. Alena Kumstýřová, autorka a zakladatelka projektu, dramaturgyně a moderátorka

Její jméno a celoživotní kariéra je spjata s Českým rozhlasem, kde působila po většinu let v legendárním Mikrofóru, které se jí stalo doslova osudem.

Po absolvování Fakulty žurnalistiky University Karlovy byla jeho redaktorkou a moderátorkou a na stanici Radiožurnál i vedoucí redakce. Na této stanici začala v polovině 90.let vysílat i nedělní polední magazín o životním stylu Styl, který měl v době nejvyšší poslechovosti stanice cca 400 000 posluchačů. Na téže stanici koncipovala a uváděla také večerní pořad Z jiného pohledu - o nevidomých nejen pro nevidomé, který v tom dobrém slova smyslu učil nás vidící, jak smysluplně pomáhat těm, kteří nevidí. Kromě toho se ale věnovala především kultuře. V tomto zaměření pak pokračovala po roce 2001, kdy se z Radiožurnálu opět vrátila na tehdejší stanici Praha. Slýchat jste ji mohli jako autorku a průvodkyni tříhodinových sobotních Dobrých jiter, v oblíbeném Kolotoči, v Čase ke snění, kdy si se známými lidmi povídala o jejich milovaných knížkách, představovala Vypravěče, zajímavé osobnosti společenského života s nevšedním a inspirativním příběhem, řadu let připravovala a uváděla dopolední rubriku Styl, nabízející s předními odborníky cestu k lepšímu životu a odpolední kulturní Vstupenku. Velký ohlas u posluchačů pak získalo v roce 2011 na Dvojce obnovené Noční Mikrofórum, ve kterém se coby dramaturgyně obklopila nemoderátory. V roli moderátorů se představili ti, kteří sice nikdy nemoderovali, ale maximálně uspěli ve svých profesích a dokázali před půlnocí nejen netradičně rozprávět se svými hosty, ale mnohdy před usnutím, kromě zamyšlení, posluchače i rozesmát- např. J. Svěcený, V. Harapes... V té době a v tomto vysílacím čase se stala Dvojka lídrem na českém rozhlasovém trhu. Jako moderátorce se jí podařilo to, o čem sní asi většina adeptů žurnalistiky. K mikrofonu přivedla a zpovídala nejen většinu skutečných osobností našeho kulturního a společenského života, které sama chtěla poznat, protože si jich vážila, a proto se je snažila přiblížit i posluchačům, ale rozhovor jí poskytla i řada zahraničních velkých hvězd - byli to např. A. Bocelli, L. Pavarotti, J. Carreras, J. Larmore, ale také herci T. Cruis, francouzské legendy "četníci" M. Galabru a J. Lefevbvre, P. Noiret, režisér Belmondových filmů C. Ziddi, P. Brice, italská filmová legenda A. Sordi, scénárista A. Horowitz, spisovatelka a novinářka W. Holden... Jak Alena říká, nešlo především o jejich slávu, ale o to, přinášet právě prostřednictvím jejich výjimečnosti a "člověčiny" inspiraci, inspiraci k lepšímu životu, k dobré životní filozofii, sílu a někdy i tolik potřebné pohlazení pro duši. I proto poté vznikl projekt radioregenerace.cz.

 • Redakce: Václav Neckář 80 - blahopřejeme
  Redakce: Václav Neckář 80 - blahopřejeme
  23. 10. 23 slaví naše pěvecká i filmová legenda Václav Neckář své velké životní jubileum. Slaví je hned dvěma narozeninovými galakoncerty 22. 10. 23 v Divadle Hybernia s řadou hostů a také dvěma knihami o životě a obdivuhodné kariéře, které právě vyšly. Ta první má název Všechny moje války, autorem je Jan Hlaváč a přináší vzpomínky na mnohdy i nelehké okamžiky. Druhá je možná protipólem, o čemž svědčí i název Václav Neckář - Šíleně veselý princ. Pavel Hénik nahlížel do archivů a přináší i svědectví kolegů, aby potěšil nejen oslavence, ale i jeho fanoušky. Ke gratulantům se přidává samozřejmě i radioregenerace.cz a snad i my potěšíme v tomto případě pohledem do archivu Dvojky. Vraťme se v čase, poslechnout si můžete Noční Mikrofórum, které u příležitosti Václavových 75. narozenin vysílala s oběma bratry Alena Kumstýřová. Jaká byla jeho cesta za slávou, jeho sny, jak překonal nejtěžší období a jak se jim oběma podařilo skutečně naplnit onu bratrskou lásku, aby nebyla jen pojmem.
  Redakce: Václav Neckář 80 - blahopřejeme
 • Alena Kumstýřová: Noční Mikrofórum s Miluší Šplechtovou
  Alena Kumstýřová: Noční Mikrofórum s Miluší Šplechtovou
  Jaká je životní cesta herečky a manželky Jana Hrušínského, jak vstoupila do světa divadla i filmu a také jak vstoupila před lety do rodiny Hrušínských, do slavného několikageneračního hereckého klanu. Jaké bylo přijetí a jaký byl a je poté mnohaletý společný život v dobrém i zlém, v nemoci i ve zdraví s šéfem Divadla Na Jezerce. O tom všem si před časem povídala před půlnocí s Alenou Kumstýřovou.
  Alena Kumstýřová: Noční Mikrofórum s Miluší Šplechtovou
 • Alena Kumstýřová: Noční Mikrofórum s Václavem Vydrou
  Alena Kumstýřová: Noční Mikrofórum s Václavem Vydrou
  Jak ovlivnilo jeho život slavné herecké zázemí, jaká byla jeho vlastní cesta k divadlu, jak se zrodila jeho láska ke koním a jak vnímá různé okamžiky života. O tom všem si Václav Vydra povídal před několika lety v důvěrném předpůlnočním setkání s Alenou Kumstýřovou v Nočním Mikrofóru. Nahlédněme do archivu ČRo.
  Alena Kumstýřová: Noční Mikrofórum s Václavem Vydrou
 • Alena Kumstýřová: Vypravěči - Eva Kolouchová, britská investigativní režisérka.
  Alena Kumstýřová: Vypravěči - Eva Kolouchová, britská investigativní režisérka.
  Zajímají vás silné lidské příběhy, osudy, výpovědi známých i méně známých, ale vždy nevšedních osobností? Právě taková setkání přinášel pořad Vypravěči na Dvojce ČRo, jehož častou autorkou byla Alena Kumstýřová. Jednou z vypravěček, které pozvala k mikrofonu, byla investigativní režisérka a producentka Eva Kolouchová, která se stala jednou z nejprestižnějších a nejoceňovanějších ve Velké Británii. Pakliže vás zajímá, jak se dělá skutečně velká a poctivá investigace i co všechno obnáší přinášet pravdivá svědectví z mnohdy velmi nebezpečných oblastí světa, poslechněte si jedinečný příběh.
  Alena Kumstýřová: Vypravěči - Eva Kolouchová, britská investigativní režisérka.
 • "Vaším společníkem je Noční Mikrofórum, kterým vás provází Alena Kumstýřová"
  "Vaším společníkem je Noční Mikrofórum, kterým vás provází Alena Kumstýřová"
  Právě s tímto pořadem - fenoménem bylo jméno moderátorky a dramaturgyně Aleny Kumstýřové spojeno po většinu let její dlouhé rozhlasové kariéry a Mikrofórum se doslova stalo jejím osudem, působila v něm z celé plejády jeho tvůrců nejdéle. U jeho mikrofonu vyzpovídala většinu skutečných osobností a v případě Nočního Mikrofóra dala před půlnocí nahlédnout mnohdy i do nepříliš známých stránek slavných životů. Připomeňme si alespoň některá důvěrná setkání z archivu Dvojky - Noční Mikrofórum s hercem Václavem Vydrou, s legendou pop-music Václavem Neckářem a jeho bratrem Janem, se spisovatelkou Sylvou Lauerovou či s herečkou Miluší Šplechtovou.
  "Vaším společníkem je Noční Mikrofórum, kterým vás provází Alena Kumstýřová"
 • Alena Kumstýřová: Vypravěči - plastický chirurg doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc.
  Alena Kumstýřová: Vypravěči - plastický chirurg doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc.
  Zajímají vás příběhy, lidské osudy, baví vás nahlížet do mnohdy velmi nevšedních životů? V tom případě jsou Vypravěči to pravé pro vás. Nahlédněme do archivu ČRo, připraven je pro vás další pořad Aleny Kumstýřové, ve kterém se vypravěčem o své cestě stal plastický chirurg, doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc.
  Alena Kumstýřová: Vypravěči - plastický chirurg doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc.