Petr Voldán 

kategorie.zde:

Šestadvacet let vyrážel na zajímavá místa doma i v zahraničí s mikrofonem z Vinohradské ulice v Praze. Kromě reportážních cest (Afrghánistán, Čína, Malta, Gruzie, Estonsko atd.) působil dohromady téměř 11 let jako stálý rozhlasový zahraniční zpravodaj v Moskvě, Londýně a opět v Moskvě.

 Po odchodu z rozhlasu se v roce 2004 přestěhoval do Bruselu. I při práci asistenta v Evropském parlamentu přispíval nejen do různých periodik, ale spolupracoval i s rozhlasem. Toto spojení s regionálními stanicemi Českého rozhlasu v Hradci Králové a v Pardubicích nadále trvá. Uvádí například hodinovou cestovatelskou talk show “Na cestách s Petrem Voldánem”.  Od roku 1999 navíc přibyla i zkušenost televizní. Poté, co ho oslovilo ostravské studio České televize, natočil dosud jako autor a průvodce zajímavymi destinacemi se štábem oblíbeného pořadu “Postřehy odjinud” už 11 třináctidílných sérií cestopisných fejetonů.

 Divákům představil netradiční pohledy na Skotsko, Irsko, Finsko, Wales, Maltu, Sečuán, Jižní Koreu, Vietnam, Gruzii, Švýcarsko a nejnověji přijde na jaře do vysílání série “Ázerbájdžán očima Petra Voldána”. 

      V Postřezích z Gruzie byl zaznamenán rekordní počet diváků celého seriálu “Postřehů” - více než 420 tisíc při premiéře pořadu. V nakladatelství JOTA vydal knihu “Na vlnách s Petrem Voldánem” - s podtitulem “Ušima, očima i srdcem kolem světa”. Netradiční cestopis se probojoval do užšího finále pěti nejlepších cestopisů roku 2020 o Cenu Zikmuda a Hanzelky.

      Jen pro ilustraci jedna z krátkých recenzí - Miroslav Náplava (cestovatel, filmař, spisovatel):

"Zakladatelé československé cestopisné rozhlasové reportáže, pánové Miroslav Zikmund s Jiřím Hanzelkou, mají v Petru Voldánovi skutečně důstojného a profesionálního pokračovatele. Zkušený reportér s brilantním citem pro zvukomalebné vyprávění v éteru aktivuje posluchačovu fantazii tak, že proti všem přírodním zákonům uslyšíte i vůni a barvy místa, které popisuje. Čtenáři se mají opravdu na co těšit."

 • Petr Voldán: Na cestách po světě se sběratelem Jiřím Medkem
  Petr Voldán: Na cestách po světě se sběratelem Jiřím Medkem
  Jiří Medek umí o různých světových destinacích i etiketách ze sýrových obalů poutavě vyprávět. A tak společně cestujeme do Mongolska, Japonska, do Afriky a dalších zemí. Sběratelské trofeje svého oboru získává náruživý cestovatel nejen přímo na místě, funguje i čilá výměna a také kontakty s producenty sýrů. Možná jste ještě neslyšeli, že o sbírání sýrových etiket se píše i v detektivkách. Zkrátka - sběratelství sýrových etiket a obalů přináší řadu netušených informací a zajímavostí.
  Petr Voldán: Na cestách po světě se sběratelem Jiřím Medkem
 • Petr Voldán: Velikonoce u krajanů aneb Cestujeme a pečeme s Petrou Burianovou
  Petr Voldán: Velikonoce u krajanů aneb Cestujeme a pečeme s Petrou Burianovou
  Čím jsou pro historicky první vítězku soutěže Peče celá země právě Velikonoce? Jak uslyšíte ve svátečním pondělním vydání pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem”, pro Petru Burianovou jsou silnějším svátkem než Vánoce. Má ráda tradice, před Velikonocemi drží půst. Cestovat budeme pochopitelně i za tradicemi u krajanů v různých koutech světa - v Chorvatsku, Bosně nebo Rumunsku, ale také v exotických destinacích, jako je Argentina nebo Brazílie.
  Petr Voldán: Velikonoce u krajanů aneb Cestujeme a pečeme s Petrou Burianovou
 • Petr Voldán: Na cestách s Davidem Vávrou - akad. architektem, hercem, scénáristou i scénografem
  Petr Voldán: Na cestách s Davidem Vávrou - akad. architektem, hercem, scénáristou i scénografem
  Tentokrát se vydáme na cesty s druhým z dvojice kamarádů a tvůrců oblíbeného televizního cyklu Šumná města a Šumné stopy, známého také z dnes už legendárního divadla Sklep. Cestovat budeme nejen po architektonických stopách z Čech až třeba do Argentiny, Austrálie, na Balkán, do Švýcarska, do Tyrol za jódlováním či do Japonska, kde prý narazila "mladická drzost" Davida Vávry na tamější slušnost. Možná vás překvapí propojení Náchoda s Atomovým dómem v Hirošimě. Samozřejmě přes architektonickou stopu.
  Petr Voldán: Na cestách s Davidem Vávrou - akad. architektem, hercem, scénáristou i scénografem
 • Petr Voldán: Na cestách s divadlem s režisérem Radovanem Lipusem
  Petr Voldán: Na cestách s divadlem s režisérem Radovanem Lipusem
  Divadelní, rozhlasový a televizní režisér, pedagog, dokumentarista, cestovatel a jak sám sebe také s oblibou označuje - architekt amatér, kavárenský povaleč a pasivní modřínový obaleč. Radovan Lipus je člověk neobyčejně aktivní. Vydáme se s ním po stopách kávy do kaváren řady metropolí, např. Vídně, Paříže, Barcelony, ale zavítáme i do Brazílie. A protože je i velký znalec a milovník architektury, vydáme se po Šumných stopách mnoha Šumných měst, nejen u nás, ale třeba i v Japonsku.
  Petr Voldán: Na cestách s divadlem s režisérem Radovanem Lipusem
 • Petr Voldán: Na cestách s horolezcem Liborem Duškem aneb Z Krkonoš do hor Afghánistánu a nejen tam
  Petr Voldán: Na cestách s horolezcem Liborem Duškem aneb Z Krkonoš do hor Afghánistánu a nejen tam
  S horolezcem, sociálním antropologem, etnologem Liborem Duškem se vydáme do velmi neturistických zemí. Jak vypadá život horalů - Váchánců - na území Afghánistánu, Tádžikistánu a Pákistánu, jak se žije v horách Pamíru. Pokusíme se to vše vidět nejen evropskýma očima.
  Petr Voldán: Na cestách s horolezcem Liborem Duškem aneb Z Krkonoš do hor Afghánistánu a nejen tam
 • Petr Voldán: Na cestách s Petrem Voldánem - Belgie, Brusel
  Petr Voldán: Na cestách s Petrem Voldánem - Belgie, Brusel
  V Belgii, především v Bruselu prožil Petr zajímavých 12 let. Vydáme se tedy společně po stopách belgické královské rodiny, prohlédneme si Atomium, ochutnáme světově proslavené pralinky, wafle, ale i pivo a hranolky a samozřejmě nezapomeneme pozdravit ani známého "čůrajícího" chlapečka. Jestlipak víte, kde se převléká...
  Petr Voldán: Na cestách s Petrem Voldánem - Belgie, Brusel
 • Petr Voldán: Na cestách v Zikmundově vile
  Petr Voldán: Na cestách v Zikmundově vile
  Petr se tentokrát představuje jako průvodce ve slavné zlínské Zikmundově vile, památném objektu vonícím dálkami i domovem. Navštívíme místa, která Miroslavu Zikmundovi byla nejbližší, kde žil téměř 70 let a kam se rád vracel. Dům v zahradě nad Zlínem v sobě ukrývá spoustu nejrůznějších příběhů. Právě zde se rodily plány na expedice a zde se i všechny přivezené materiály či vzpomínky a zážitky z cest zpracovávaly do filmové a knižní podoby. Vydejme se tedy do památných prostor a objevme některá jejich tajemství.
  Petr Voldán: Na cestách v Zikmundově vile
 • Petr Voldán: Na cestách s "Dakarem"
  Petr Voldán: Na cestách s "Dakarem"
  Tentokrát o světoznámé rallye Dakar netradičně, aneb Kachna v ženských rukách na Dakaru - putování se závodnicemi Lucií Engovou a Barborou Holickou. V kategorii “Dakar Classic 2024” dojely do cíle s vozem Citroën 2CV, známým v žargonu automobilistů jako “Kachna”. Úžasný úspěch týmu s Josefem Ratajem pop-artově designovaným autíčkem. Jak se jezdí taková rallye s autem francouzských farmářů, proslaveným filmem Četník ze Saint Tropez, které v první verzi vyrobili ve Francii před 75 lety a které samo už má za sebou 45 roků, v písku? Kudy se dát v Saúdské Arábii, když je všude kolem písek a zase písek? Kdo byl v týmu “lopata” a umí ženy jezdit podle papírových map nebo dokonce podle kompasu?
  Petr Voldán: Na cestách s "Dakarem"
 • Petr Voldán: Na cestách s Petrem Voldánem - Švýcarské Alpy
  Petr Voldán: Na cestách s Petrem Voldánem - Švýcarské Alpy
  Otevřeme cestovatelský kufřík plný nejrůznějších zajímavostí a kuriozit Švýcarských Alp
  Petr Voldán: Na cestách s Petrem Voldánem - Švýcarské Alpy
 • Petr Voldán: Na cestách kolem světa s Martinem Stillerem
  Petr Voldán: Na cestách kolem světa s Martinem Stillerem
  Aneb Cyklistika jako řemen. Třeba šest měsíců putoval tento cykloturista na kole trasou Kuba - Mexiko - jihozápad USA, šlapal do pedálů Austrálií i podél rakouských řek. Dokonce i jeho manželka se s ním pustila na cestu dlouhou 7 tisíc kilometrů bez toho, aby před tím nějak víc jezdila na kole. Jak to lze zvládat - i to uslyšíte v pořadu “Na cestách”.
  Petr Voldán: Na cestách kolem světa s Martinem Stillerem
 • Petr Voldán: Na cestách s dokumentaristou, fotografem a novinářem Janem Eliášem Svatošem
  Petr Voldán: Na cestách s dokumentaristou, fotografem a novinářem Janem Eliášem Svatošem
  Autor pozoruhodného uměleckého filmového dokumentu Až zařve lev, který propojuje krále Přemysla Otakara II. a prvního Evropana, který spatřil Tibet - františkánského mnicha Odorika - má rád Afriku, hlavně bez zástupů turistů, oblíbil si Vídeň, především tu méně známou, podporuje ochranu ohrožených zvířat a také na cestách se nebojí experimentovat s fotografováním.
  Petr Voldán: Na cestách s dokumentaristou, fotografem a novinářem Janem Eliášem Svatošem
 • Na cestách: Narozeninový speciál - 70 let on the road
  Na cestách: Narozeninový speciál - 70 let on the road
  Zváni jste na narozeninovou rozhlasovou oslavu. Autor pořadu Na cestách Petr Voldán slavil životní jubileum, a tak se, coby oslavenec, ocitl na druhé straně mikrofonu v roli zpovídaného. Jeho ohlížení za cestami světem, ale především životem rozhodně stojí za poslech. V rozhlase, tehdy ještě československém, pracoval od roku 1977. Byl zpravodajem v Rusku, v Londýně, v Pobaltí a taky v Afghánistánu. 12 let pracoval jako asistent v europarlamentu v Bruselu. Jak říká: „Cest to bylo spousta, kilometrů neuvěřitelně, odjezdů a návratů nepočítaně, setkání nepřeberně a zážitků, zážitků k nevíře, postřehy popsaných bloků a zápisníků slušná hromádka". Tak, milý Petře, blahopřejeme. Všechno nejlepší na cestách i těch životních přeje tým radioregenerace.cz.
  Na cestách: Narozeninový speciál - 70 let on the road
 • Petr Voldán: Na cestách - Letem světem s Miroslavem Donutilem
  Petr Voldán: Na cestách - Letem světem s Miroslavem Donutilem
  Svátečním hostem pořadu byl herec, ale i cestovatel Miroslav Donutil. Zní to možná neuvěřitelně, ale navštívil kolem 90 zemí, z toho 35 s Divadlem Na Provázku, kde prožil půlku hereckého života, tu druhou v Národním divadle. Mnohé kouty světa tak projel s divadlem, ale nejen s ním. Za krásami a gastronomií do zemí méně i více exotických, ale třeba i na ryby k východočeským rybníkům se můžete vydat právě s touto hereckou legendou.
  Petr Voldán: Na cestách - Letem světem s Miroslavem Donutilem
 • Petr Voldán: Putování světem za krásou s kosmetičkou Vlastou Libotovskou
  Petr Voldán: Putování světem za krásou s kosmetičkou Vlastou Libotovskou
  Zajímá vás, jak se líčí svět? Jak se krášlí lidé v různých světadílech a jak ke své kráse přistupovali v různých historických epochách, starověkem počínaje? O tom si Petr povídal s kosmetičkou Vlastou Libotovskou, která pečovala o tvář i samotnému agentovi 007, jednomu z největších Skotů, kterým nebyl nikdo jiný, než Sean Connery. Vydejme se společně za krásou...
  Petr Voldán: Putování světem za krásou s kosmetičkou Vlastou Libotovskou
 • Petr Voldán: Na cestách s mořeplavcem Petrem Ondráčkem
  Petr Voldán: Na cestách s mořeplavcem Petrem Ondráčkem
  Měli jste někdy sen obeplout svět? Pak vám možná toto přání můžeme alespoň v představách tak trochu splnit. Díky setkání s mořeplavcem Petrem Ondráčkem, který na mořích a oceánech prožil neuvěřitelných 35 let.
  Petr Voldán: Na cestách s mořeplavcem Petrem Ondráčkem
 • Petr Voldán: Na cestách s cestovatelem, fotografem a malířem Vladimírem Váchalem
  Petr Voldán: Na cestách s cestovatelem, fotografem a malířem Vladimírem Váchalem
  Převážně ale uslyšíte o Íránu, kam host prvního prosincového vydání pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem" v roce 2023 jezdí nesmírně rád a kde i studoval. Zná tak velice dobře pro většinu z nás hodně exotickou zemi, která není zrovna cílem masové turistiky. Navíc Vladimír Váchal ovládá perštinu - což si ostatně můžete v pořadu i poslechnout.
  Petr Voldán: Na cestách s cestovatelem, fotografem a malířem Vladimírem Váchalem
 • Petr Voldán: Na cestách s Petrem Voldánem - Vietnam
  Petr Voldán: Na cestách s Petrem Voldánem - Vietnam
  S Petrem Voldánem procestujeme další destinaci, kterou je tentokrát Vietnam. Navštívíme Dračí zátoku, jejíž úchvatné skalní útvary ze seznamu světového dědictví UNESCO se dostaly i mezi sedm nových přírodních divů světa. Jak říká Petr, zcela právem, protože proplouvat mezi ostrovy, vystupujícími z vody jako kulisy fantastické hry přírody, je neuvěřitelný zážitek. Můžeme se pokusit přijmout jiný způsob myšlení, který je vlastní většině Asiatů, a o jehož prospěšnosti hovoří řada západních terapeutů - nezabývat se budoucností, ale žít přítomností a chybět nebudou ani kulinářské zážitky - třeba návštěva hadí restaurace.
  Petr Voldán: Na cestách s Petrem Voldánem - Vietnam
 • Petr Voldán: Na cestách s kavárníkem - mistrem republiky Jaroslavem Slámečkou
  Petr Voldán: Na cestách s kavárníkem - mistrem republiky Jaroslavem Slámečkou
  Do Kostariky, Nikaraguy, ale také do Irska a dalších destinací se vydáme s mužem, který se zamiloval do kávy. A do hlubin kavárenského světa se prý noří, jako závodní potápěč. Jak ale uslyšíte, při cestách do dalekých regionů - například do Jižní Ameriky - poznává život tamních farmářů, jejich prostředí, kulturu. Včetně toho, jak si vedou v tak exotických podmínkách i přátelé z Čech, kteří, jako on, zasvětili život kávě.
  Petr Voldán: Na cestách s kavárníkem - mistrem republiky Jaroslavem Slámečkou
 • Petr Voldán: Na cestách s herečkou a zpěvačkou Bárou Kodetovou
  Petr Voldán: Na cestách s herečkou a zpěvačkou Bárou Kodetovou
  Anglie a její tradice, Irsko a jeho kouzelná atmosféra, fascinující New York, krásy Itálie nebo Rakouska a obdiv přírody doma i ve světě. Tak cestuje, často se svým manželem, skvělým houslistou Pavlem Šporclem, herečka a zpěvačka Bára Kodetová, dcera herce Jiřího Kodeta, vnučka herečky Jiřiny Steimarové a sochaře Jana Kodeta. Takže, řeč se točila samozřejmě i o tomto rodinném ovlivnění.
  Petr Voldán: Na cestách s herečkou a zpěvačkou Bárou Kodetovou
 • Petr Voldán: Na cestách k vrakům lodí s hlubinným potápěčem Jindřichem Böhmem
  Petr Voldán: Na cestách k vrakům lodí s hlubinným potápěčem Jindřichem Böhmem
  S týmem specialistů se snažil objasnit tragédii Estónie, k jejímuž vraku se potápěl a potápěl se i u Marseille ve Francii, protože právě tam se účastnil pátrání po vraku letadla spisovatele Antoine de Saint-Exupéryho. Má rád panenské vraky a vysvětlí nám, které to jsou, noří se do hlubin moří nikoli z touhy po dobrodružství, ale za příběhy, které hledá i v archivech. Pod vodou i filmuje, v čemž mu prý často “překážejí” vodní živočichové. Občas měl ve vodních hlubinách i trable. Nejraději se potápí u západního pobřeží Anglie nebo u břehů Norska. Vydává se za tajemstvím na dna moří.
  Petr Voldán: Na cestách k vrakům lodí s hlubinným potápěčem Jindřichem Böhmem