Petr Voldán 

kategorie.zde:

Šestadvacet let vyrážel na zajímavá místa doma i v zahraničí s mikrofonem z Vinohradské ulice v Praze. Kromě reportážních cest (Afrghánistán, Čína, Malta, Gruzie, Estonsko atd.) působil dohromady téměř 11 let jako stálý rozhlasový zahraniční zpravodaj v Moskvě, Londýně a opět v Moskvě.

 Po odchodu z rozhlasu se v roce 2004 přestěhoval do Bruselu. I při práci asistenta v Evropském parlamentu přispíval nejen do různých periodik, ale spolupracoval i s rozhlasem. Toto spojení s regionálními stanicemi Českého rozhlasu v Hradci Králové a v Pardubicích nadále trvá. Uvádí například hodinovou cestovatelskou talk show “Na cestách s Petrem Voldánem”.  Od roku 1999 navíc přibyla i zkušenost televizní. Poté, co ho oslovilo ostravské studio České televize, natočil dosud jako autor a průvodce zajímavymi destinacemi se štábem oblíbeného pořadu “Postřehy odjinud” už 11 třináctidílných sérií cestopisných fejetonů.

 Divákům představil netradiční pohledy na Skotsko, Irsko, Finsko, Wales, Maltu, Sečuán, Jižní Koreu, Vietnam, Gruzii, Švýcarsko a nejnověji přijde na jaře do vysílání série “Ázerbájdžán očima Petra Voldána”. 

      V Postřezích z Gruzie byl zaznamenán rekordní počet diváků celého seriálu “Postřehů” - více než 420 tisíc při premiéře pořadu. V nakladatelství JOTA vydal knihu “Na vlnách s Petrem Voldánem” - s podtitulem “Ušima, očima i srdcem kolem světa”. Netradiční cestopis se probojoval do užšího finále pěti nejlepších cestopisů roku 2020 o Cenu Zikmuda a Hanzelky.

      Jen pro ilustraci jedna z krátkých recenzí - Miroslav Náplava (cestovatel, filmař, spisovatel):

"Zakladatelé československé cestopisné rozhlasové reportáže, pánové Miroslav Zikmund s Jiřím Hanzelkou, mají v Petru Voldánovi skutečně důstojného a profesionálního pokračovatele. Zkušený reportér s brilantním citem pro zvukomalebné vyprávění v éteru aktivuje posluchačovu fantazii tak, že proti všem přírodním zákonům uslyšíte i vůni a barvy místa, které popisuje. Čtenáři se mají opravdu na co těšit."

 • Petr Voldán: Čarovné Bulharsko
  Petr Voldán: Čarovné Bulharsko
  Chystáte se na dovolenou do kdysi tak oblíbené destinace? Inspirací může být další pořad Na cestách s Petrem Voldánem. Právě v Bulharsku totiž Petr natáčel další sérii televizních fejetonů Postřehy odjinud. A tak řeč nebyla jen o letovisku Zlaté písky a o moři, nebo o Údolí růží, či proslulém jogurtu, ale třeba i o českých stopách.
  Petr Voldán: Čarovné Bulharsko
 • Petr Voldán: Na cestách do Dakoty a Ekvádoru
  Petr Voldán: Na cestách do Dakoty a Ekvádoru
  S dívkou jménem Zářící oči - Veronikou Valterovou se můžete vydat za indiánskou exotikou a poslechnout si doslova neuvěřitelné zážitky z její poněkud lehkovážné cesty.
  Petr Voldán: Na cestách do Dakoty a Ekvádoru
 • Petr Voldán: Na cestách s lesníkem Alešem Erberem.
  Petr Voldán: Na cestách s lesníkem Alešem Erberem.
  Ten říká - dřevo je surovina budoucnosti, a tak se s Alešem Erberem vydáme hlavně za lesními porosty - nejen u nás, ale i v Bavorsku, Švýcarsku, Francii a také v zemích na severu Evropy. Neopomeneme zmínit, jak se ve světě vypořádávají třeba s kůrovcem a řeč bude i o stále populárnějších dřevostavbách v mnoha zemích.
  Petr Voldán: Na cestách s lesníkem Alešem Erberem.
 • Petr Voldán: Na cestách s hokejistou Martinem Hostákem
  Petr Voldán: Na cestách s hokejistou Martinem Hostákem
  Před lety se tento hradecký rodák, bývalý hokejový útočník, trenér a expert vydal do USA, potom hrál devět let ve Švédsku, kam se málem odstěhoval, mezi tím si v dresu se lvíčkem “odskočil” třeba do Švýcarska, Německa i na olympiádu do Norska. Jak se mu žilo na severovýchodě Spojených států, kde byl členem organizace NHL Philadelphia Flyers, čím ho okouzlilo Švédsko a jaké bylo celé jeho putování světem s hokejkou...
  Petr Voldán: Na cestách s hokejistou Martinem Hostákem
 • Petr Voldán: Na cestách po Belgii
  Petr Voldán: Na cestách po Belgii
  Aneb, co se do cestovatelského kufříku nevešlo a o čem stojí za to hovořit. Uslyšíte třeba o světovém unikátu - 98 zvonech v jedné věži, o přímořských lázních Ostende a letním sídle královské rodiny, o Lvím pahorku ve Waterloo nebo o zbožných bekyních, mimochodem, jestlipak víte, o koho jde?
  Petr Voldán: Na cestách po Belgii
 • Petr Voldán: Na cestách s výtvarnicí Mílou Fürstovou
  Petr Voldán: Na cestách s výtvarnicí Mílou Fürstovou
  Prý stačí cesta i na den třeba blízko a zázrak tam je. To říká nesmírně příjemná a pohodová žena, která žije u moře v Anglii, miluje Cornwall a keltské stopy, je patriotkou Hradce Králové a zatím největší výstavu má tady a ne v Paříži nebo Londýně. Výtvarnice, jejíž práce vlastní královská rodina a Alžběta II. ji pozvala na oběd, její práce má ale třeba i Elton John nebo Mick Jagger, okouzlila skupinu Coldplay, ale poví vám také, jak se jí líbilo např. Japonsko.
  Petr Voldán: Na cestách s výtvarnicí Mílou Fürstovou
 • Petr Voldán: Na cestách po světě se sběratelem Jiřím Medkem
  Petr Voldán: Na cestách po světě se sběratelem Jiřím Medkem
  Jiří Medek umí o různých světových destinacích i etiketách ze sýrových obalů poutavě vyprávět. A tak společně cestujeme do Mongolska, Japonska, do Afriky a dalších zemí. Sběratelské trofeje svého oboru získává náruživý cestovatel nejen přímo na místě, funguje i čilá výměna a také kontakty s producenty sýrů. Možná jste ještě neslyšeli, že o sbírání sýrových etiket se píše i v detektivkách. Zkrátka - sběratelství sýrových etiket a obalů přináší řadu netušených informací a zajímavostí.
  Petr Voldán: Na cestách po světě se sběratelem Jiřím Medkem
 • Petr Voldán: Velikonoce u krajanů aneb Cestujeme a pečeme s Petrou Burianovou
  Petr Voldán: Velikonoce u krajanů aneb Cestujeme a pečeme s Petrou Burianovou
  Čím jsou pro historicky první vítězku soutěže Peče celá země právě Velikonoce? Jak uslyšíte ve svátečním pondělním vydání pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem”, pro Petru Burianovou jsou silnějším svátkem než Vánoce. Má ráda tradice, před Velikonocemi drží půst. Cestovat budeme pochopitelně i za tradicemi u krajanů v různých koutech světa - v Chorvatsku, Bosně nebo Rumunsku, ale také v exotických destinacích, jako je Argentina nebo Brazílie.
  Petr Voldán: Velikonoce u krajanů aneb Cestujeme a pečeme s Petrou Burianovou
 • Petr Voldán: Na cestách s Davidem Vávrou - akad. architektem, hercem, scénáristou i scénografem
  Petr Voldán: Na cestách s Davidem Vávrou - akad. architektem, hercem, scénáristou i scénografem
  Tentokrát se vydáme na cesty s druhým z dvojice kamarádů a tvůrců oblíbeného televizního cyklu Šumná města a Šumné stopy, známého také z dnes už legendárního divadla Sklep. Cestovat budeme nejen po architektonických stopách z Čech až třeba do Argentiny, Austrálie, na Balkán, do Švýcarska, do Tyrol za jódlováním či do Japonska, kde prý narazila "mladická drzost" Davida Vávry na tamější slušnost. Možná vás překvapí propojení Náchoda s Atomovým dómem v Hirošimě. Samozřejmě přes architektonickou stopu.
  Petr Voldán: Na cestách s Davidem Vávrou - akad. architektem, hercem, scénáristou i scénografem
 • Petr Voldán: Na cestách s divadlem s režisérem Radovanem Lipusem
  Petr Voldán: Na cestách s divadlem s režisérem Radovanem Lipusem
  Divadelní, rozhlasový a televizní režisér, pedagog, dokumentarista, cestovatel a jak sám sebe také s oblibou označuje - architekt amatér, kavárenský povaleč a pasivní modřínový obaleč. Radovan Lipus je člověk neobyčejně aktivní. Vydáme se s ním po stopách kávy do kaváren řady metropolí, např. Vídně, Paříže, Barcelony, ale zavítáme i do Brazílie. A protože je i velký znalec a milovník architektury, vydáme se po Šumných stopách mnoha Šumných měst, nejen u nás, ale třeba i v Japonsku.
  Petr Voldán: Na cestách s divadlem s režisérem Radovanem Lipusem
 • Petr Voldán: Na cestách s horolezcem Liborem Duškem aneb Z Krkonoš do hor Afghánistánu a nejen tam
  Petr Voldán: Na cestách s horolezcem Liborem Duškem aneb Z Krkonoš do hor Afghánistánu a nejen tam
  S horolezcem, sociálním antropologem, etnologem Liborem Duškem se vydáme do velmi neturistických zemí. Jak vypadá život horalů - Váchánců - na území Afghánistánu, Tádžikistánu a Pákistánu, jak se žije v horách Pamíru. Pokusíme se to vše vidět nejen evropskýma očima.
  Petr Voldán: Na cestách s horolezcem Liborem Duškem aneb Z Krkonoš do hor Afghánistánu a nejen tam
 • Petr Voldán: Na cestách s Petrem Voldánem - Belgie, Brusel
  Petr Voldán: Na cestách s Petrem Voldánem - Belgie, Brusel
  V Belgii, především v Bruselu prožil Petr zajímavých 12 let. Vydáme se tedy společně po stopách belgické královské rodiny, prohlédneme si Atomium, ochutnáme světově proslavené pralinky, wafle, ale i pivo a hranolky a samozřejmě nezapomeneme pozdravit ani známého "čůrajícího" chlapečka. Jestlipak víte, kde se převléká...
  Petr Voldán: Na cestách s Petrem Voldánem - Belgie, Brusel
 • Petr Voldán: Na cestách v Zikmundově vile
  Petr Voldán: Na cestách v Zikmundově vile
  Petr se tentokrát představuje jako průvodce ve slavné zlínské Zikmundově vile, památném objektu vonícím dálkami i domovem. Navštívíme místa, která Miroslavu Zikmundovi byla nejbližší, kde žil téměř 70 let a kam se rád vracel. Dům v zahradě nad Zlínem v sobě ukrývá spoustu nejrůznějších příběhů. Právě zde se rodily plány na expedice a zde se i všechny přivezené materiály či vzpomínky a zážitky z cest zpracovávaly do filmové a knižní podoby. Vydejme se tedy do památných prostor a objevme některá jejich tajemství.
  Petr Voldán: Na cestách v Zikmundově vile
 • Petr Voldán: Na cestách s "Dakarem"
  Petr Voldán: Na cestách s "Dakarem"
  Tentokrát o světoznámé rallye Dakar netradičně, aneb Kachna v ženských rukách na Dakaru - putování se závodnicemi Lucií Engovou a Barborou Holickou. V kategorii “Dakar Classic 2024” dojely do cíle s vozem Citroën 2CV, známým v žargonu automobilistů jako “Kachna”. Úžasný úspěch týmu s Josefem Ratajem pop-artově designovaným autíčkem. Jak se jezdí taková rallye s autem francouzských farmářů, proslaveným filmem Četník ze Saint Tropez, které v první verzi vyrobili ve Francii před 75 lety a které samo už má za sebou 45 roků, v písku? Kudy se dát v Saúdské Arábii, když je všude kolem písek a zase písek? Kdo byl v týmu “lopata” a umí ženy jezdit podle papírových map nebo dokonce podle kompasu?
  Petr Voldán: Na cestách s "Dakarem"
 • Petr Voldán: Na cestách s Petrem Voldánem - Švýcarské Alpy
  Petr Voldán: Na cestách s Petrem Voldánem - Švýcarské Alpy
  Otevřeme cestovatelský kufřík plný nejrůznějších zajímavostí a kuriozit Švýcarských Alp
  Petr Voldán: Na cestách s Petrem Voldánem - Švýcarské Alpy
 • Petr Voldán: Na cestách kolem světa s Martinem Stillerem
  Petr Voldán: Na cestách kolem světa s Martinem Stillerem
  Aneb Cyklistika jako řemen. Třeba šest měsíců putoval tento cykloturista na kole trasou Kuba - Mexiko - jihozápad USA, šlapal do pedálů Austrálií i podél rakouských řek. Dokonce i jeho manželka se s ním pustila na cestu dlouhou 7 tisíc kilometrů bez toho, aby před tím nějak víc jezdila na kole. Jak to lze zvládat - i to uslyšíte v pořadu “Na cestách”.
  Petr Voldán: Na cestách kolem světa s Martinem Stillerem
 • Petr Voldán: Na cestách s dokumentaristou, fotografem a novinářem Janem Eliášem Svatošem
  Petr Voldán: Na cestách s dokumentaristou, fotografem a novinářem Janem Eliášem Svatošem
  Autor pozoruhodného uměleckého filmového dokumentu Až zařve lev, který propojuje krále Přemysla Otakara II. a prvního Evropana, který spatřil Tibet - františkánského mnicha Odorika - má rád Afriku, hlavně bez zástupů turistů, oblíbil si Vídeň, především tu méně známou, podporuje ochranu ohrožených zvířat a také na cestách se nebojí experimentovat s fotografováním.
  Petr Voldán: Na cestách s dokumentaristou, fotografem a novinářem Janem Eliášem Svatošem
 • Na cestách: Narozeninový speciál - 70 let on the road
  Na cestách: Narozeninový speciál - 70 let on the road
  Zváni jste na narozeninovou rozhlasovou oslavu. Autor pořadu Na cestách Petr Voldán slavil životní jubileum, a tak se, coby oslavenec, ocitl na druhé straně mikrofonu v roli zpovídaného. Jeho ohlížení za cestami světem, ale především životem rozhodně stojí za poslech. V rozhlase, tehdy ještě československém, pracoval od roku 1977. Byl zpravodajem v Rusku, v Londýně, v Pobaltí a taky v Afghánistánu. 12 let pracoval jako asistent v europarlamentu v Bruselu. Jak říká: „Cest to bylo spousta, kilometrů neuvěřitelně, odjezdů a návratů nepočítaně, setkání nepřeberně a zážitků, zážitků k nevíře, postřehy popsaných bloků a zápisníků slušná hromádka". Tak, milý Petře, blahopřejeme. Všechno nejlepší na cestách i těch životních přeje tým radioregenerace.cz.
  Na cestách: Narozeninový speciál - 70 let on the road
 • Petr Voldán: Na cestách - Letem světem s Miroslavem Donutilem
  Petr Voldán: Na cestách - Letem světem s Miroslavem Donutilem
  Svátečním hostem pořadu byl herec, ale i cestovatel Miroslav Donutil. Zní to možná neuvěřitelně, ale navštívil kolem 90 zemí, z toho 35 s Divadlem Na Provázku, kde prožil půlku hereckého života, tu druhou v Národním divadle. Mnohé kouty světa tak projel s divadlem, ale nejen s ním. Za krásami a gastronomií do zemí méně i více exotických, ale třeba i na ryby k východočeským rybníkům se můžete vydat právě s touto hereckou legendou.
  Petr Voldán: Na cestách - Letem světem s Miroslavem Donutilem
 • Petr Voldán: Putování světem za krásou s kosmetičkou Vlastou Libotovskou
  Petr Voldán: Putování světem za krásou s kosmetičkou Vlastou Libotovskou
  Zajímá vás, jak se líčí svět? Jak se krášlí lidé v různých světadílech a jak ke své kráse přistupovali v různých historických epochách, starověkem počínaje? O tom si Petr povídal s kosmetičkou Vlastou Libotovskou, která pečovala o tvář i samotnému agentovi 007, jednomu z největších Skotů, kterým nebyl nikdo jiný, než Sean Connery. Vydejme se společně za krásou...
  Petr Voldán: Putování světem za krásou s kosmetičkou Vlastou Libotovskou