TYLDA - audiokniha Richarda a Františka Pachmanových - ukázky

První zveřejněné ukázky 4 kapitol. Audioknihu Tylda čtou: Libuše Švormová, Dita Hořínková, Dušan Sitek a Richard Pachman, režie: Jindřiška Nováková.

Richard a František Pachmanovi: audiokniha TYLDA

Audioverze poetického románu o nepoetické době holocaustu a o tom, jaké stopy zanechala 2. světová válka v životech členů rodiny autorů až do současnosti. Román podle skutečného příběhu o lásce, naději, odvaze, transportech, terezínském ghettu a o tom, co válka napáchala v srdcích těch, kteří přežili. Hrdinové audioknihy nejsou jen Tylda a její terezínský příběh, Franta na nucených pracích a jejich boj o záchranu syna, ale především Olga, dodávající odvahu těm, kteří se v Estonsku chystali na nedobrovolný odchod ze života. A v neposlední řadě i malý Fanula, spoluautor knihy František Pachman, ukrývaný v letech 1944 a 1945 ve sklepě před nacisty.

Kniha Tylda vyšla v české knižní podobě v roce 2014. V roce 2022 byla přeložena a vydána v Holandsku. Na přelomu listopadu a prosince 2022 vychází její audioverze.

Audiokniha Tylda autorů Františka a Richarda Pachmanových (otec a syn) představuje Olomouc, Terezín, ale i další místa na Moravě, v Estonsku a v Polsku v období 30. a 40. let 20. století. Období holocaustu a rány po ztrátě nejbližších, které si přeživší v sobě nesli celý následný život, jsou zde popsány na příběhu skutečné olomoucké rodiny žijící ve Ztracené ulici. Děj knihy je nenásilným románovým vyprávěním založeným skutečném příběhu Tyldy (matky a babičky autorů), která se vrátila po válce z Terezína, a její matky Olgy, jejíž život byl tragicky ukončen v roce 1942 v Estonsku. Román má posluchače, především mladou generaci, vést k zamyšlení nad nedávnou historií. V audioknize vedle lidských tragédií nechybí humor, nadhled, optimismus a víra v návrat ke svým nejbližším. Příběh je rámcován současným vyprávěním dědečka své malé vnučce u památečních kamenů „Stolpersteine“ v olomoucké Komenského ulici a v olomouckých parcích. Autoři jsou přímými příbuznými hrdinů knihy.

Info: richardpachman.cz, facebook.com/tylda

  • TYLDA - audiokniha Richarda a Františka Pachmanových - ukázky