Alžběta Bohdanová v inscenaci Hřebec Grošák ve Viole 6. 5. 2022

Herečka a recenzentka Tereza Pokorná napsala po shlédnutí představení mimo jiné následující: "Hřebec grošák – baladicky laděný příběh jednoho z největších představitelů moderní americké poezie, zachycující vztah opilce a trýzněné ženy, poprvé ožívá v ryze divadelní podobě na české scéně. Hlavním hrdinou této básně je zvíře – královsky ušlechtilý a krásný hřebec, proti němuž se jeví život lidí jako cosi vzbuzující soucit i odpor. Nesmírně silný, krásný a vskutku nelehký Jeffersův text vychází na scéně pražské Violy z úst mladé herečky Alžběty Bohdanové. A člověk, sedící v publiku, se opravdu nestačí divit, jak strhující tato mladá žena ve svém projevu dokáže být...

Alžběta Bohdanová a Hřebec grošák ve Viole

Když vydala mladá zpěvačka a v té době studentka herectví Alžběta Bohdanová CD O lásku dál, okamžitě byla vyzvednuta její krásná barva hlasu, což potvrdila například i ve spolupráci s Českým rozhlasem. Můžete si ji poslechnout v nedělním Dobrém ránu s Dvojkou 15. května, kdy zazní v jejím podání načtené ukázky z knihy Houslový klíč Zuzany Maléřové a samozřejmě přidá i píseň ze svého repertoáru. Především si ji však vybral režisér František Skřípek pro jevištní ztvárnění mimořádného textu Robinsona Jefferse Hřebec grošák v pražské Viole.

Herečka a recenzentka Tereza Pokorná napsala po shlédnutí představení následující: "Hřebec grošák – baladicky laděný příběh jednoho z největších představitelů moderní americké poezie, zachycující vztah opilce a trýzněné ženy, poprvé ožívá v ryze divadelní podobě na české scéně. Hlavním hrdinou této básně je zvíře – královsky ušlechtilý a krásný hřebec, proti němuž se jeví život lidí jako cosi vzbuzující soucit i odpor. Nesmírně silný, krásný a vskutku nelehký Jeffersův text vychází na scéně pražské Violy z úst mladé herečky Alžběty Bohdanové. A člověk, sedící v publiku, se opravdu nestačí divit, jak strhující tato mladá žena ve svém projevu dokáže být. Alžběta Bohdanová se podrobila v legendární Viole křtu ohněm a vyšla z něj jako herečka, jež se umí dát cele všanc příběhu, který vypráví, splynout s ním v jedno, a naprosto autenticky, doslova strhujícím způsobem ho předat publiku."

V Divadelních novinách pak Radmila Hrdinová přidala: "Alžběta Bohdanová vystudovala herectví pod vedením režiséra Karla Kříže a herečky Jaromíry Mílové. Několik sezon působila v Hereckém studiu Švandova divadla, kromě herectví se věnuje i hudbě a zpěvu, má zkušenost s přednesem melodramu. To vše se zúročilo v jejím projevu mimořádnou schopností zacházet s hlasem a slovem. Řečeno symbolikou Jeffersovy básně drží diváky pevně na otěžích nikoliv snadno vnímatelného textu a během hodinové produkce jim neponechá ani chvíli oddechu."

Stejně tak odchází zasažení i diváci a někteří natolik zaujatí, že se vrací opakovaně. Zveme Vás na poslední představení Hřebce grošáka v letošní sezóně, 6. května od 20:00 hod. v Divadle Viola.

 

  • Alžběta Bohdanová v inscenaci Hřebec Grošák ve Viole 6. 5. 2022